איך בוחרים מגמה??

עודכן ב: 12 אוג 2019

החלטות הן חלק גדול מהחיים שלנו, אבל למרות שאנחנו נדרשות לעשות כאלה כל יום, יש צמתים שאנחנו מגיעות אליהם ולא באמת יודעות כיצד להתנהג. אחת הצמתים האלה היא בחירת מגמה בתיכון - קיימות כל כך הרבה אפשרויות, אבל כשאנו לא מכירות את כולן, קשה לדעת כיצד להחליט.

אם גם את מתלבטת באיזו מגמה לבחור, הכתבה הזו בשבילך. ריכזנו עבורך 5 טיפים נבחרים שיוכלו לעזור לך בקבלת ההחלטה- בואי נתחיל.1) מה את רוצה להשיג?הרבה מעבר ללדעת "מה את חולמת להיות כשתהיי גדולה", חשוב לדעת "מה את רוצה להשיג". הסיבה העיקרית לכך היא שבמרבית המקרים יש יותר מדבר אחד אותו נחלום לעשות, ואז נוצרת דילמה שמאוד קשה להכריע בה. לכן, כדאי שתשאלי את עצמך מה את מנסה להשיג מהצעד אותו את עומדת לקחת. כאשר התשובה לשאלה זו תעמוד לנגד עינייך, יהיה לך הרבה יותר קל לצמצם אפשרויות. אם ננסה להשליך את זה על בחירת מגמה בתיכון, משמעות הדבר תהיה מה אני רוצה להשיג מבחירת המגמה – האם אני רוצה לבחון תחום מסוים שאני חושבת להתמקצע בו בעתיד? או אולי אני מחפשת מגמה שאוכל להעלות באמצעותה את ממוצע הציונים? כשתביני מה המטרה שלך, יהיה לך הרבה יותר קל לבחור איזה כיון לקחת.


2) בירור מקדים לפני שאת בוחרת מגמה כדאי לבדוק מה האופציות שעומדות בפנייך. שימי לב שיש מקצועות שכנראה כבר למדת ואת מכירה, אבל גם יכול לקרות מצב בו תתקלי במקצועות חדשים שיכולים להתאים לך מאוד. נסי למצוא תלמידות ותלמידים שכבר לומדים במגמה ולהבין מהם מעט יותר, אילו נושאים לומדים בכל שנה? האם עובדים בקבוצות או ביחידים? האם בסוף השנה נבחנים או מגישים פרויקט אישי? שמעת מהם כמה מושגים לא מוכרים? אין מה לדאוג, חפשי אותם אחר כך באינטרנט, עם הזמן הם יהפכו ליותר ויותר ברורים. אם את מתלבטת בנוגע למקצוע טכנולוגי (כמו מדעי המחשב, רובוטיקה או סייבר), אנחנו מזמינות אותך להיכנס לקהילת האונליין של CyberGirlz שם נמצאות המון בנות בגילך שישמחו לעזור לך בכל התלבטות או שאלה.


3) מה צופן העתיד?

חשוב להדגיש - שום דבר לא חקוק בסלע ובחירת המגמה לא תקבע בהכרח את עתידך, אבל תדעי כי לפעמים החלטתך יכולה להשפיע על השירות הצבאי ואף להקל על קבלתך לאוניברסיטה. חלק מהתפקידים הנחשקים בצה"ל, בין אם הם במודיעין או ביחידות טכנולוגיות אחרות, דורשים 5 יחידות מתמטיקה ו-5 יחידות מחשבים. אחרים דורשים לימודי ערבית או פיזיקה. מן הסתם כרגע קצת קשה להבין איזה תפקיד צבאי תרצי לעשות עוד כמה שנים מהיום, אבל נסי לברר דרך אחים גדולים או הורים אילו תפקידים קיימים ואם הם יכולים לעניין אותך. לפעמים כדאי כבר עכשיו לבחור מגמה שתפתח בפנייך כמה שיותר אופציות אחר כך ותעלה את סיכויי הקבלה שלך לאותם תפקידים. גם רף הקבלה לתארים מסוימים דורש בגרות במקצועות ספציפיים. אם את יודעת כבר עכשיו שאת רוצה להתעסק במחשבים, בהנדסה או רפואה לדוגמא, כדאי שתבחרי להרחיב מקצועות כגון פיזיקה או מתמטיקה. להלן קישור שמאפשר לך לחשב סיכויי קבלה על סמך המקצועות שתבחרי להרחיב ולראות כמה בונוס את מקבלת בכל מקצוע. שימי לב שבכל מוסד אקדמי סף קבלה שונה, הנה דוגמה לדרישות קבלה להנדסה ביו רפואית באוניברסיטת תל אביב.

בכל מקרה את לא מתחייבת לשום דבר, דווקא השנים הבאות בתיכון יאפשרו לך להבין יותר לעומק איזה תחומים מושכים אותך, ושאותם תרצי לפתח בעתיד. אם את לא יודעת מה תרצי לעשות בשירות הצבאי או מה תלמדי באוניברסיטה עוד 8-10 שנים (שזה הגיוני לגמרי, לא להיבהל! :), את יכול לבחור לפי מה שמעניין אותך כרגע. עצם ההנאה מהלמידה חשובה גם היא.
4) ומה עם החברות?

אם החברות שלך רוצות לעשות את אותם הדברים שאת מתעניינת בהם – מה טוב! אבל גם אם לא, זו הזדמנות להכיר אנשים חדשים עם תחומי עניין שדומים לשלך. יכול להיות שבהתחלה זה קצת יבאס, אבל אחרי שתכירי את האנשים במגמה ותעברו שיעורים ומבחנים יחד, תשמחי שבחרת את מה שמעניין אותך ולא הלכת לאן שכולן הלכו.


5) אל תחששי להיחשף לנושאים חדשים

הטיפ שלנו אליך הוא לנסות להתעניין במקצועות שלא למדת מעולם ואת כרגע לא מכירה - דווקא הם יכולים להתגלות כבחירה הנכונה עבורך. אם יש מקצוע שמעניין אותך אבל נראה קשה ממבט ראשון – אל תשללי, הרבה פעמים אנשים בוחרים את מה שנראה קל, מרגיש בטוח או מצופה מהם, במקום ללכת על מה שבאמת נכון עבורם. את יודעת הכי טוב מה נכון עבורך, אל תפחדי מהאתגר או ממה שיגידו אחרים.