ניהול זמנים- איך עושים את זה?

עודכן ב: 12 אוג 2019

"ניהול זמנים נכון", יכול להישמע כמו משפט מרוחק, שפחות נוגע לרובנו בשנות התיכון. משפט שלרוב עושים בו שימוש בחברות גדולות, או כאשר נכנסים למעגל התעסוקה ופחות בתקופת הלימודים. חלקכן אולי עושות שימוש בארגון זמנים ובקביעת יעדים, ויכולות להעיד על התועלת הגדולה שניהול זמנים נכון יכול להביא איתו, אבל לאלו שלא, אנו מאוד ממליצות לקרוא ולהפנים את העצות הבאות."אין לי זמן"!!! כמה פעמים המשפט הזה יוצא לכן מהפה?? אנחנו בטוחות שלפחות פעם אחת בשבוע.. ביום... ואולי אפילו בשעה?... אבל האמת היא שאם לכולנו יש את אותה כמות זמן במהלך היום, איך קורה שבעוד חלקנו רצות סביב הזנב של עצמנו או פשוט לא מספיקות לעמוד בכל מטלות היומיום, אחרות מצליחות לנצל את הזמן שניתן להן באופן אפקטיבי יותר?

יש משפט מוכר שאומר שאם אתם רוצים שמשימה תתבצע, כדאי שתתנו אותה לבן אדם עסוק. עד כמה מופרך ולא הגיוני שזה נשמע, המציאות היא כזו שברגע שאנחנו עמוסות במחויבויות שאין לנו ברירה אלא למלא אחריהן, אנו נאלצות לסדר את הזמן שלנו בצורה האפקטיבית ביותר כדי שאותן מטלות לא יתפספסו – או במילים אחרות, אנחנו מוכרחות לנהל זמנים נכון. מה שנהדר הוא שברגע שאת לומדת לנהל את הזמנים נכון ברגעי עומס ומסגלת לעצמך צורת התנהלות זו לחיים, את מגלה במהרה כמה זמן פנוי יש לך.


צילום: אריאל שפיצר

אז קדימה, מתחילות!

1.בואו נתחיל במשימה קטנה - לשים לב לכמות גוזלי הזמן שממלאים לכן את היום. מה זה גוזל זמן? אתן כנראה מכירות אותו היטב. גוזלי זמן הם כל אותם דברים קטנים שאתן מבזבזות עליהם שעות. ביקור קצר ביוטיוב שהפך לשעתיים וחצי של צפייה בסרטוני גורי חתולים, גלישה באינטרנט ללא מטרה ברורה, עיסוק אובססיבי בחדשות ובוואטסאפ... ועוד ועוד... שימו יותר לב לגוזלי הזמן האלו ואל תתפתו ליפול אליהם שוב ושוב – כשתעשו זאת תראו איך בקלות מתפנות לכן מספר שעות ביום.

2. תתנו עדיפות למטלות שיש להן חשיבות גדולה יותר מלאחרות. לחברה הכי טובה שלך יש יום הולדת בשבוע הבא ואת מתכננת לה מסיבת הפתעה ענקית – זה דבר נפלא, אבל אם יש לך בחינה גדולה וחשובה עוד יומיים, אין הדבר אומר שהאחד צריך לבוא על חשבון השני. חלקי את המשימות להכנות יום ההולדת בינך לבין עוד חברות ותדאגי שיש לך מספיק שעות בלו"ז כדי לשבת ללמוד לבחינה – ללא הפרעות מהצד – כאשר הטלפון מרוחק ממך ואת יכולה להתרכז לחלוטין. ברגע שתסיימי ללמוד, תוכלי לחזור לכל ההודעות ששלחו לך, לא יקרה שום דבר אם יחכו לך עוד כמה שעות למענה.

3. חוק הדד ליין - תעריכי כמה זמן תיקח לך כל משימה- כך תוכלי לדעת האם עלייך לוותר על דברים מסוימים או להעבירם ליום אחר. המשמעות היא להעריך מראש כמה זמן ייקח לי לעשות פעילות מסוימת ולא לחרוג מאותו זמן שאותו הקצבתי. הקצבת הזמן חשובה לא רק כדי לוודא שיהיה לי את כל הזמן שדרוש לשם סיום המשימה, כי אם גם בשביל לדעת מתי להפסיק ולא להימרח עם משהו שניתן לסיים בזמן קצר. אם את צריכה ללמוד לבחינה בנושא שקל לך בו ואת בקיאה בחומר, תעגני לעצמך בלו"ז שעה שעתיים כדי לחזור על החומר. אם המקצוע שאת אמורה להיבחן בו מעט קשה לך, תקציבי לו קצת יותר. כך או כך, עדיף לא לדחות לרגע האחרון, ויש דברים שניתן להיערך אליהם מבעוד מועד. דוגמא לכך יכולה להיות ההכנות לבגרות במקצוע שקשה לך בו – המלצתנו היא להתחיל את ההכנות כבר במהלך שנת הלימודים. אם תקדישי מעט זמן בכל שבוע לעבור על סיכום השיעור, תוכלי לדעת שאת עומדת בקצב ההתקדמות בחומר. אם תעשי זאת, ברגע בו תגיעי למועד הבחינה, לא תצטרכי לנטרל את עצמך לחלוטין לימים או שבועות, וחווית תקופת המבחנים תהיה הרבה יותר נינוחה ומוצלחת.

4. תנצלי את הרגעים המתים שנוצרים לך במהלך היום – את מתעכבת בתור לרופא? תקראי את סיכום השיעור, את נוסעת באוטובוס הביתה? תמלאי את שאלון ההעדפות שלך לקראת הצו הראשון, התבטל לך שיעור ואת צריכה לחכות שעה להסעה? תנצלי את הזמן הזה כדי לסיים שיעורי בית.. ועוד עוד... אנחנו מאמינות שהבנתן את הרעיון. לא תאמינו עד כמה תצליחו לחסוך ולייעל זמנים אם תנצלו את כל השעות המתות שיש לכן במהלך היום, כי הרי לכולנו יש אותן וזה בדיוק יכול להיות הרגע ביום בו אנו יכולות לעשות את כל אותם דברים קטנים אך חשובים שלא ידענו מתי נספיק לבצע.

5. תשאירי זמן פנוי להנאות בחיים - אל תזניחי את הדברים שאת אוהבת ועושים לך טוב לנשמה, כמו להיפגש עם חברות, או לצפות בתכנית המועדפת עלייך – אבל תדעי להקציב להם זמן במהלך היום באופן כזה שהם לא יבואו על חשבון שאר המחויבויות שלך ואחר כך יצרו לחץ שבגללו תרגישי שאין לך זמן.


יש לך עוד עצות וטיפים?

מוזמנת להוסיף אותן בתגובות :)